ASHLEY - Bernský salašnický pes

ASHLEY - Bernský salašnický pes

Kdo, nebo co je Bernský salašnický pes ?

Bernský salašnický pes je švýcarské psí plemeno. Jedná se o středně velké až velké hafany, kteří jsou dlouhosrstí, tříbarevní (trikolórní), ale hlavně harmoničtí a vyrovnaní. Původně byli používáni jako hlídací, honáčtí a tažní psi na selských dvorech. Naháněli dobytek, hlídali zemědělské usedlosti a ve speciálním postroji tahali malé dvoukolové káry.

Toto plemeno je velmi staré a využívané k práci na salaších a selských dvorech. Historie tohoto plemene je nicméně obestřena tajemstvím - nejsou známi ani přibližní předci bernských salašnických psů. Za zemi původu plemene Bernský salašnický pes se ale všeobecně považuje Švýcarsko, kdy právě v Bernu byl ustanoven jejich první standard, a to v roce 1907. Také byl uznán název "Bernský salašnický pes".

Bernský salašnický pes - Ashley

Naše ASHLEY a jak to s ní je :)

Bernský salašnický pes - slyšeli jste už tento název plemene psů ? Pokud ano, tak je to v pořádku, pokud ne, tak je čas dát se do studia psích plemen,:) protože toto plemeno je skutečně výjimečné a jedinečné. Stejně tak je výjimečná a jedinečná i naše psí slečna Ashley (*31.1.2016), která je čistokrevným příslušníkem tohoto plemene.

O inteligenci, přátelskosti, poslušnosti, oddanosti, atd., atd. Bernských salašnických psů se lze všude dočíst, tím pádem nebudu nosit vodu do studny a opakovat se. Nechci zde ani rozdávat rady, protože se nepovažuji za fundovaného chovatele, který by rád poučoval ostatní, ale jen sdílet radost, kterou nám pořízení stěněte přineslo, a také příležitostně zaznamenat jeho vývoj aby, až se naučí číst, si o sobě mohlo něco přečíst. :D

Rodiče naší Ashley

Jak jste se jistě dovtípili, tak i oba rodiče naší Ashley jsou Bernští salašničtí psi. :) A to ne ledajací, ale ukázkoví zástupci plemene Bernský salašnický pes. Mohutní a impozantní, prostě tak, jak to u tohoto plemene má být.

Bernský salašnický pes - Angel Bern´s Hell
Bernský salašnický pes - Ma Cherie Codeli Girls
otec: Angel Bern´s Hell matka: Ma Cherie Codeli Girls
* 17. července 2010 * 28. června 2014
CMKU/BSP/8273/10/12 CMKU/BSP/10765/14

Její míry a váhy


věk váha výška
2 měsíce   7,5 kg 35 cm
3 měsíce 12,0 kg 39 cm
3,5 měsíce 15,5 kg 42 cm
4 měsíce 18,5 kg 48 cm
4,5 měsíce 21,0 kg 52 cm
5 měsíců 23,5 kg 55 cm
5,5 měsíců 25,0 kg 57 cm
6 měsíců 27,0 kg 59 cm
7 měsíců 30,5 kg 61 cm
8 měsíců 32,0 kg 63 cm
9 měsíců 35,5 kg 64 cm
10 měsíců 38,0 kg 65 cm
11 měsíců 41,0 kg 65 cm
12 měsíců 42,5 kg 65 cm

Čip a pet pas ?

Nechali jsme aplikovat čip od společnosti ALVIC (Alvic Complete CZ), který je plně dle norem ISO a v souladu s legislativou EU. Číslo čipu naší Ashley je (code of the animal microchip Ashley): 941000017642651. K čipu jí byl automaticky vydán i "Pas zvířete v zájmovém chovu" (Pet passport) číslo: CZ170002010562, který je nutný pro cestování do zahraničí i pro inteligencí oplývajícího Bernského salašnického psa. :)

Čipovat, či nečipovat ?

Rozhodli jsme se čipovat, protože čip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje tedy žádný vlastní zdroj energie, tím pádem je pro své okolí, i svého nositele, neškodný, oproti např. mobilním telefonům, které s sebou neustále taháme. V případě zaběhnutí sice nikdy není 100% jistota, že se pes najde, ale je to velká šance pro navrácení...
Jedná se o nezaměnitelné označení psa, které je nutné při cestování po EU a předpokládám, že nebude trvat dlouho, a bude nutností i pro evidenci všech úřadů v ČR, jako je tomu už v současné době v Praze.
Čip se aplikuje na levou stranu krku, speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží. Následně jej lze přečíst čtečkami, kterými by měli být vybaveni všichni veterinární lékaři, teoreticky i útulky a služebny městské policie. Je zde tedy velká šance na to, že se hafan najde, pokud se, nějakou nešťastnou náhodou, zaběhne, nebo bude ukraden, atd., atd. ... Je faktem, že v mohutné kůži a srsti Bernského salašnického psa se čip absolutně ztratí a dá se špatně nahmatat, ale u menších plemen by to mohl být problém.

Registrace čipu

Co mě na čipování vytáčí, tak to je absolutní chaos v registraci čipovaného zvířete. Registraci si musíte provádět sami, což by nebylo zas až tak hrozné, ale co je katastrofální, tak to je fakt, že neexistuje nějaká národní (potažmo mezinárodní) centrální evidence, ale registrace jsou možné pouze do rozdrobených registrů, které jsou spravovány soukromými subjekty (Pozn.: Popisovaný stav je k roku 2016, ale nemyslím, že by se to v brzké době nějak napravilo). No, a jelikož se jedná o kšeft, tak jak je v naší zemi zvykem, tyto subjekty spolu nespolupracují a nejsou žádným způsobem propojeny. Prostě nepochopitelný stav ! Záleží tedy zcela a jen na majiteli, do kterého registru, či do kolika registrů, zvíře zapíše a kolik je za to těmto registrům ochoten zaplatit. Kocourkov ? Ne, Made in Czechia !

krmivo Essential Foods Beginning Large Breed

Čím krmíme

Dlouze jsem sledoval a studoval složení všech možných granulí, jejich velikost, konzistenci, atd.,:) čímž jsem dospěl k závěru, že pro naše štěně Bernského salašnického psa budou nejlepší granule Essential Foods Beginning Large Breed, protože:

  • neobsahují masokostní moučky a jiné podivuhodnosti, které se v krmivech objevují
  • neobsahují kukuřici a obilné složky, které někdy můžou škodit
  • velikost granulí odpovídá velikosti štěněte, což je dost podstatné, a ostatní výrobci by se nad velkostí granulí měli zamyslet, protože sypat štěněti velkých plemen drobné "zrní" není zrovna ideální
  • s velikostí granulí souvisí i to, že je štěně musí kousat, tedy navazuje na to i "péče" o chrup a nevysaje je jako vysavač

Nechci zde rozebírat věčný spor o tom, zda jsme líní a nechce se nám vařit, ale prostě jsme se rozhodli pro krmení granulemi. Na tyto granule si musela Ashley cca 3 dny zvykat, protože jsou zcela odlišné od krmení, které měla u chovatele. Nicméně od té doby je vždy spořádá úplně bezproblémově a s radostí. Stolice je tak, jak má být, štěně je spokojeno, hravé a veselé, srst lesklá, krásně nám roste, skoro před očima, tedy výborně prospívá. Tím pádem je vše jak má být a je spokojeno nejen štěně, což je hlavní, ale i my. :)

Je faktem, že je nutné tyto granule relativně přesně dávkovat, aby se pes nepřejídal a nebyl z něj váleček, protože Bernský salašnický pes patří k plemenům, kde může nastat problém s dysplazií kyčelních kloubů. Překrmováním tedy ničeho pozitivního nedosáhneme, naopak, psům škodíme a ničíme tím jejich zdraví, nehledě na to, že na takové "válečkoidní" psy není vůbec hezký pohled. Je jedno o jaké se jedná plemeno, tedy zda je to Bernský salašnický pes, nebo třeba Čivava, ale štěňatům, ovšem i dospělákům, by měly jít lehce nahmatat žebra. Ne že by z nich měly trčet, ale měly by být lehce nahmatatelné. Tehdy je pes v pohodě a ve formě. Pokud už mu žebra nejdou lehce nahmatat, tak je potřeba upravit krmnou dávku směrem dolů, tedy ji snížit. Prospějete tím nejen své peněžence,:) ale hlavně hafanovi, který nebude muset tahat zbytečná kila navíc, a tím zatěžovat své klouby, ale i celý organismus.

Složení a popis Essential Foods Beginning Large Breed

Jedná se o kompletní krmivo pro štěňata vážící v dospělosti více než 15 kg. Krmivem namočeným teplou vodou je možné krmit již od 4/5 týdne. Krmivo Beginning Large Breed uspokojí veškeré nutriční požadavky v období růstu. Obsahuje exkluzivní zdroje z čerstvého a sušeného kuřete, kachny, lososa a pstruha, vše bez obsahu obilovin.

Obsah živočišných surovin: (čerstvé a sušené kuře, kachna, losos, pstruh a vejce) 65 %, z toho čerstvé: 35 %, Zelenina, semena, byliny, bobule, ovoce, vitamíny a minerální látky 35%, hrubý protein 28%, hrubý tuk 16%, minerální látky 7,5%, vlhkost 8,5 %, omega6 1,5%, omega3 1,5%, vápník 1,4%, fosfor 1,2 %, glukosamin 0,09 %, chondroitin 0,07%.

Složení: Čerstvé kuře & kachna, sladké brambory, sušené kuře a kachna, hrách, čerstvý losos a pstruh, čerstvá celá vejce, lněné semínko, kuřecí tuk, brambory, játrový vývar, klíčky vojtěšky, vitamíny & minerální látky, probiotické kultury MOS, FOS, glukosamin*, chondroitin*, MSM* (*vše z přírodních zdrojů), brusinky, acai, borůvky, moruše, jablka, rajčata, pomeranče, hrušky, mrkev, špenát, květák, mořské řasy, měsíček lékařský, ženšen, zelený čaj, zázvor.

Teplota vaření: 90°C, trvanlivost: 12 měsíců od data výroby - což je důkazem pouze přírodní konzervace krmiva Essential (Pozn.: uvádí výrobce). Krmivo Essential je vyráběno v souladu s BOF principem.

Co je BOF ?

Zkratka BOF vychází z anglického pojmu "Behavioural Optimizing Food", což je behaviorální optimalizace krmiva. Pojem behaviorální přitom znamená "týkající se chování", tedy tento princip vychází ze studia přirozeného chování psů.
Krmivo Essential je založeno na tomto principu, dle kterého je vyvinuto tak, aby simulovalo přirozené stravování vašeho psa. BOF zajišťuje správnou hladinu cukru v těle. Vysoký podíl čerstvého masa stimuluje psí instinkty a nízká teplota zpracování zaručí perfektní výživové hodnoty. Lesní bobule, semínka a bylinky zase napodobují obsah žaludku přirozené kořisti v divočině a konzistence krmiva je ideální pro důkladné rozžvýkání před spolknutím. BOF garantuje kompletní vyváženou stravu plnou kvalitních a čerstvých surovin.

Bouda a její velikost

Bouda má předsíň a ložnici, kdy vlastní ložnice má rozměry 80 x 95 cm, výšku 80 cm v zadní části a 85 cm v přední části, aby byl zachován aspoň minimální sklon střechy.
Předsíň má rozměr 50 x 80 cm (výška pochopitelně 80 cm), se vstupním otvorem o šířce 40 cm a výšce 65 cm. Doufáme, že Ashley nám nepřeroste jako Maxipes Fík a bouda jí vydrží.
Střecha je samozřejmě odklopná, zateplena, stejně jako celá bouda, polystyrenem o tl. 5 cm. Stěna mezi ložnicí a předsíní je odnímatelná, s práhem o výšce 10 cm, aby do ložnice "netáhlo" při podlaze. Na léto tuto přepážku vyndáme, aby měla celou boudu k dispozici a mohla se pořádně "rozvalit", no a na zimu nandáme, aby se zmenšil prostor, který si musí zahřát a zadýchat. Na zimu přes vchod do boudy ještě šoupneme deku, či kus nějakého závěsu, aby nedocházelo k nadměrnému úniku tepla, ale ... nějak nevím, kdy v našich zeměpisných šířkách taková zima nastane, aby to pro Bernského salašnického psa bylo potřeba.:)

Bernský salašnický pes - kotec a bouda

Kotec a jeho velikost

Kotec je zastřešen a má rozměry 2 x 3 m, výšku 2,2 m (klidně mohl být i nižší, ale zase bych se mlátil do hlavy já :) ). Je vyroben z jeklů 30/30 mm a kari sítě s oky o velikosti 100x100 mm (průměru drátů 6 mm). Vše natřeno Antirezinem, tak uvidíme, zda vydrží skutečně tak dlouho, jak uváděla reklama ... :)
Vstupní branka má, v její spodní části, odklopná "dvířka" o výšce 70 cm, kterými má Ashley do kotce kdykoliv přístup, tím pádem může i kdykoliv ven. :) Nicméně v případě potřeby (např. hárání), je možné dvířka zaklapnout a nechat Ashley umístěnou v kotci.
Zatím ji, v době naší nepřítomnosti, necháváme v kotci umístěnou, než se vyblázní a zklidní své mladické vášně.:) Ne že by nebyla hodná, to v žádném případě, ale sklon ke kousání a hrabání samozřejmě má, jako každé štěně ... :) Každopádně počítáme s tím, že do budoucna bude mít volnost pohybu a uzavřena v kotci bude skutečně jenom v nutných případech. Teoreticky by kotec ani nebyl potřeba, ale každý pes by měl mít své místečko, kam se může "uklidit", když ho páníček naštve, ne ?
*Doplnění: Od cca 6-ti měsíců měla Ashley možnost zcela volného pohybu a kotec navštěvovala (a navštěvuje) spíše jen sporadicky, většinou když trucuje. :)

Čistota v kotci

O inteligenci těchto psů svědčí i to, že v kotci má bednu s pískem, do které vykonává "malou" potřebu, když je tato potřeba třeba, :) s velkou počká až na zahradu. Pravidlem se to začalo stávat od zhruba 15 týdnů jejího věku, tedy naučila se to velmi brzo. Je faktem, že psi mají vlastnost "nešpinit" si u vlastního bejváku, danou geny, ale přesto ... prostě inteligentní Bernský salašnický pes. :)